Klub studenata psihologije vas poziva na predavanje “Pasivna agresivnost” koje će biti održano u KC Lab-u (Dr Hempta 2) 22.2. sa početkom od 18h. Predavanje će održati Bojana Škorić, Ma psiholog i psihoterapeut.
Cilj predavanja je da da odgovor:
Kako da prepoznamo pasivno agresivan način komunikacije, kod drugih ili kod sebe?
Koje su psihološke karakteristike vezane za ovakav obrazac?
Šta se dobija, a šta gubi ovakvim načinom pristupa?
Šta možemo da radimo kada vidimo da se neko tako ponaša prema nama?
Ako kod sebe uvidimo ovakav obrazac, šta nam može biti motiv da promenimo takav stav u komunikaciji?
Nekada u komunikaciji sa drugima možemo da reagujemo doživljajima neprijatnosti, a da drugi nije uradio ništa očigledno negativno prema nama: nije rekao nikakvu uvredu ili ružne reči, nije se derao, nije nas ni apsolutno izignorisao, možda je čak i bio veoma ljubazan.
Ako nakon takvog susreta reagujemo osećanjem krivice, preispitivanjem da li smo negde pogrešili, ako nam nije jasno šta se upravo desilo u razgovoru, ako nam se pojavi doživljaj da nekako nismo dovoljno ispali dobri, moguće je da smo pričali sa nekim ko se ponaša pasivno agresivno.
Pasivna agresivnost je jedan od zaobilaznih, nedirektinih načina kako se iskazuje nezadovoljstvo, neslaganje, ljutnja, zavist, isl.
Ignorisanje postavljenih pitanja, česti sarkastični komentari, nepriznavanje uspeha kod drugog, izbegavanje ispunjavanja obećanja, kompliment koji ide uz kritiku, suptilno isticanje mana kod drugog- samo su neki od primera koji se mogu tumačiti kao pasivno agresivni.
Izvor:Facebook.com