Grupa ,,Hajde Da…“ u saradnji sa Inicijativom mladih za ljudska prava u Bosni i Hercegovini, u okviru projekta „Živa Biblioteka – Priča o različitosti“, koji se realizuje kroz Zajednički regionalni program Ujedinjenih nacija „Dijalog za budućnost”, raspisuje Javni poziv za trening za organizatore Žive biblioteke.
Šta je Živa biblioteka?
Živa biblioteka funkcioniše baš kao prava biblioteka, gde čitaoci dolaze da pozajme “knjigu” na određeno vreme. Postoji jedna razlika: knjige u Živoj biblioteci su ljudi, i knjige i čitaoci imaju priliku da uđu u pravi dijalog. Knjige u Živoj biblioteci su ljudi koji predstavljaju grupe koje su često meta predrasuda i stereotipa, i koji su često žrtve diskriminacije, predrasuda i socijalne ekskluzije. U ovoj biblioteci, knjige ne samo da mogu da pričaju, već mogu i da odgovaraju na pitanja čitalaca, a mogu i da postavljaju pitanja i da uče.
Detaljnije o istorijatu organizacije Žive biblioteke i o samoj metodologiji možete pročitati ovde.
Koji su ciljevi treninga za organizatore Žive biblioteke?
Glavni cilj treninga je upoznavanje i dalji razvoj koncepta Živih biblioteka kao sredstva za promociju ljudskih prava široj javnosti u Srbiji i Bosni i Hercegovini.
Specifični ciljevi:
- Osposobiti učesnike da pripreme, organizuju i evaluiraju projekte Žive biblioteke;
- Razviti kompetencije učesnika važne za adaptaciju i primenu metodologije Živih biblioteka u različitim kontekstima;
- Reflektovati na lične i profesionalne vrednosti, iskustva, stavove i odgovornosti u borbi protiv stereotipa i predrasuda;
- Razmeniti i evaluirati iskustva prethodnih Živih biblioteka;
- Stvoriti mrežu organizatora Živih biblioteka u Republici Srbiji i Bosni i Hercegovini;
Kada će biti održan trening?
Kroz projekat ,,Živa biblioteka – Priča o različitosti“ jeste planirano održavanje dva petodnevna treninga za organizatore Žive biblioteke u Republici Srbiji (Sremski Karlovci) i Bosni i Hercegovini (Sarajevo). S obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju, nismo u mogućnosti da preciziramo tačan datum realizacije treninga, te iz tog razloga formiramo potencijalnu bazu učesnika koji će po uspostavljanju povoljne epidemiološke situacije biti kontaktirani za učešće na treningu. Takođe, učesnici će biti blagovremeno obavešteni i o situaciji da trening promeni svoju formu, te ova projekta aktivnost bude održana onlajn. Na svakom treningu prisustvovaće 24 učesnika, od kojih je polovina iz Republike Srbije, a polovina iz Bosne i Hercegovine (ukoliko ovaj oblik treninga bude dozvolila epidemiološka situacija).
Profil učesnika
Trening ima za cilj da uključi buduće multiplajere za metodologiju Živih biblioteka.
Svi učesnici trebalo bi da ispunjavaju sledeće uslove:
- da su mlade osobe ili da su osobe koje su aktivno uključene u rad sa mladima;
- da dolaze iz Republike Srbije i Bosne i Hercegovine;
- da deluju u oblasti zaštite i promovisanja ljudskih prava, socijalne inkluzije i interkulturalnog dijaloga;
- da su spremni da se posvete organizaciji Živih bibilioteka na nacionalnom ili lokalnom nivou nakon završetka treninga;
- da su motivisani da doprinesu ovom treningu i da podele svoja iskustva;
- spremni da učestvuju na celom trening kursu.
Svim izabranim učesnicima biće pokriveni putni troškovi, kao i troškovi smeštaja i ishrane.
Kako se prijaviti?
Popunite prijavni formular koji se nalazi na sledećem linku do 28.avgusta u 23:58h! Nakon toga naš trenerski tim će izvršiti selekciju pristiglih prijava i dobićete obaveštenje o tome da li ste primljeni u Bazu učesnika. Nakon formiranja baze, bićemo u stalnoj komunikaciji u vezi sa epidemiološkom situacijom i terminima potencijalne oganizacije treninga.
Kontakt osobe:
Slađana Vlatković, sladjanavlatkovic@gmail.com , +381 613053559 (Viber, WhatsApp) – Republika Srbija
Nadira Ćurulija, nadira.curulija@yihr.org – Bosna i Hercegovina
Očekujemo Vaše prijave! 🙂
Grupa ,,Hajde da…“ sprovodi Trening za organizatore Žive biblioteke u okviru Zajedničkog regionalnog programa „Dijalog za budućnost: unaprijeđenje dijaloga i društvene kohezije u, i između, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije“, koji sprovode UNDP, UNICEF i UNESCO, a finansira ga Fond UN-a za izgradnju mira (UN PBF).
Izvor: https://hajdeda.org.rs/